Szansa na lepsze życie

Język angielski jest takim popularnym nowożytnym językiem obcym, który wielu z nas przyjmuje za pewien pewnik. To, że zawsze się w nim porozumiemy, to, że coś zrozumiemy, że komuś coś wytłumaczymy i dostaniemy feedback, że i on wszystko zrozumiał – myślimy, że będzie tak zawsze.
Tymczasem nawet Polacy mają problem ze swoim językiem ojczystym, choć oczywiście, nie tyczy się to przede wszystkim nas, ale każdego osobnego języka na świecie, czy to europejskiego, czy jakiegoś egzotycznego. Nie zawsze potrafimy się ze sobą dogadać. W żaden sposób nie da się “przegadać” drugiej strony. Problem objawia się w tym, że jesteśmy przekonani o tym, że zawsze będziemy we wszystkim najlepsi i nie ma już szansy na jakiekolwiek ulepszenie naszych umiejętności.

 

Jednak jest to całkowita nieprawda, która może nas zweryfikować już w momencie wyjazdu za granicę, gdzie może zdarzyć się, że nasz język nie będzie na odpowiednim poziomie. Wtedy na nic nam będzie to, że pewnego razu pomogliśmy komuś znaleźć się w danym mieście, skoro widzimy, że posiadamy niezwykle duże braki. To jednak nie jest odpowiedni wyznacznik, by poznać swój poziom.
Dobrym sposobem, by przekonać się o swoim prawdziwym poziomie językowym jest przystąpienie do certyfikatów, potwierdzających nasze umiejętności. W zależności od założonego przez nas językowego celu, możemy wybrać jeden z wielu testów sprawdzających. Jednakże mimo wielu możliwości przyszli kandydaci mogą przystąpić do egzaminu na dowolnie wybranym przez siebie poziomie, a w przypadku, gdy znajomość języka obcego zostanie pogłębiona, można przystąpić do testów na kolejnych stopniach.

Certyfikatu FCE cena nie jest zbyt wygórowana, tak samo jak innych egzaminów językowych, ponieważ wahają się one do górnej granicy 1000 zł. To zdecydowanie nie jest wysoka cena, jaką musimy zapłacić za to, że osiągnięty przez nas wynik da nam przepustkę do wielu zmian w naszym życiu. Nie warto więc nie rezygnować z ciągłego rozwoju, a także dania sobie szansy na lepsze życie.