Jak zwiększyć rozmiar zdjęcia bez utraty jakości?

Każdy amator bez większego trudu potrafi pomniejszać rozmiar zdjęć. Działanie w drugą stronę wielu osobom wydaje się niemożliwe. Wbrew pozorom nie trzeba być zawodowym fotografem i korzystać z profesjonalnych programów aby powiększyć rozmiar zdjęć bez utraty jakości. Istnieje kilka prostych i szybkich metod na powiększanie fotografii. W jaki sposób można to zrobić?

Kilka wstępnych informacji

Za jakość zdjęcia odpowiada między innymi ilość pikseli na cal. Zasada jest prosta – im więcej pikseli tym wyższa jakość zdjęcia. Chcąc powiększyć zdjęcie w taki sposób by zachować jakość należy korzystać z takich narzędzi, których algorytm dobrze wychwytuje informacje o załadowanym obrazie i intuicyjnie możliwie bezbłędnie „dorabia” piksele tam, gdzie jest ich za mało.

 

Sposoby na powiększanie rozmiaru zdjęcia online

Strona Aiseesoft Image Upscaler dedykowana jest specjalnie do powiększania zdjęć. Skorzystanie z niej nie wymaga zarejestrowania się i jest bezpłatne, nie trzeba także niczego pobierać na komputer. Na stronie można powiększyć zdjęcie nawet ośmiokrotnie. Jest to bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka sekund.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na powiększenia fotografii jest skorzystanie ze strony letsenhance.io. Nie dość, że można tam za darmo powiększyć zdjęcie (nawet szesnastokrotnie!), to program daje także możliwości na poprawę kolorystyki, kontrastu i szczegółów widocznych na fotografii, a więc pozwala na pełną edycje zdjęcia. Zdjęcia edytowane w ten sposób wyglądają dużo lepiej oraz nabierają indywidualnego charakteru. Na stronie dostępny jest program, który nie wymaga instalacji na komputerze lecz posiada także wersję do pobrania. W ten sposób, po założeniu na stronie darmowego konta, można za powiększyć do pięciu zdjęć. Aby wykorzystać stronę do większej ilości fotografii należy wykupić abonament.

Innym dobrym rozwiązaniem jest edycja zdjęć na stronie pixlr.com. Za pomocą programu dostępnego na stronie można dokonać profesjonalnej obróbki zdjęcia. Przez wielu ekspertów Pixlr X jest traktowany jako darmowy zamiennik osławionego Adobe Photoshopa.

Sprawdzone programy do powiększania zdjęć

Program Skompresujjpeg pozwala na powiększenie zdjęć bez utraty jakości, a także na pomniejszenie wagi plików PDF. Jest to niezwykle wygodne i przydatne narzędzie, jeśli chce się publikować edytowane w ten sposób zdjęcia w mediach społecznościowych i na stronach internetowych.

Równie prostym programem do powiększania zdjęć jest SemillaEnlarger. Jest darmowy, nie wymaga rejestracji. Pozwala powiększać zdjęcia i wygładza szumy, które mogłyby powstać podczas rozciągania pikseli do oczekiwanej wielkości. Dla osób mniej doświadczonych w edycji zdjęć interfejs programu na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, lecz wystarczy pare chwil by zaznajomić się w dostępnych opcjach i móc intuicyjnie edytować zdjęcia. Nadaje się zarówno dla osób początkujących jak i tych które posiadają zdecydowanie większe doświadczenie i spodziewają się wysokiej jakości efektów postprodukcji.

Innym programem dedykowanym zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów jest PhotoZoom Classic. Można w nim uzyskać powiększenie aż do rozmiaru 300 000 x 300 000 pikseli. Pozwala zapisywać zdjęcia w formatach JPG, PNG, GIF, BMP i TIFF. Interfejs programu jest niezwykle prosty, a dodatkową funkcją jest możliwość powiększania wielu zdjęć jednocześnie.

 

Powiększając zdjęcia należy unikać rozciągania pikseli. Wygląda to bardzo nieestetycznie i nieprofesjonalnie. Fotografia staje się rozmyta, widoczne jest to, że osoba, która ją wykonała jest amatorem. Na szczęście dostępne są proste i intuicyjne programy do pobrania na komputer jak i do obróbki zdjęć online, dzięki którym problem ten bez trudu da się obejść i tworzyć zdjęcia wysokiej jakości niczym profesjonalista.