Prestiżowe konkursy fotograficzne

Zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się fotografią jak i fotoamatorzy często odczuwają potrzebę podzielenia się z szerszą publicznością zdjęciem, które uznają za wyjątkowo udane. Dzięki konkursom fotograficznym można podzielić się z innymi osobami zafascynowanymi tworzeniem zdjęć swoją pracą, a także usłyszeć opinie ekspertów i kilka rad, przez co można poprawić swój warsztat i robić coraz lepsze fotografie. Oto kilka z prestiżowych konkursów fotograficznych na które warto wysłać swoje prace.

 

Fine Art Photography Awards (FAPA)

Jest to konkurs dedykowany fotografii artystycznej. Pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku, więc stosunkowo niedawno, a mimo to konkurs zyskał niemałe uznanie wśród fotografów. Prace można zgłaszać do jednej z dwudziestu kategorii, a co ważne – istnieje kategoria open. Fotografie są głównie oceniane pod kątem wartości artystycznych. Do wygrania jest 5000$ do podziału wśród innych zwycięzców, tytuły Professional Fine Art Photographer i  Amateur Fine Photographer a także możliwość wystawienia swojej pracy podczas międzynarodowej ekspozycji zdjęć. Wpisowe w zależności od kategorii wynosi od 20$ do 30$.

 

Sony World Photography Awards (SWPA)

Konkurs ten istnieje od 2007 roku. Cieszy się ogromnym prestiżem wśród fotografów, a także osób, które nie zajmują się fotografią zawodowo, między innymi dlatego, że nagroda jest niezwykle wysoka – 60 000$ do podziału wśród zwycięzców, a przy tym konkurs ten nie posiada opłaty wpisowej. Zgłaszać prace można do jednej z wielu kategorii takich jak fotografia profesjonalna, amatorska, młodzi fotografowie, studenci i inne. Zwycięskie prace prezentowane są podczas międzynarodowych wystaw, a do wygrania są także nagrody rzeczowe.

 

National Geographic Photography Competitions

W przeciwieństwie do poprzednio opisanych konkursów, które odbywają się raz do roku, National Geographic organizuje kilkanaście różnego rodzaju konkursów w ciągu dwunastu miesięcy. Opłata wpisowa jest różna, w zależności od konkursu. Konkurs dedykowany jest osobom, które zajmują się fotografią przyrodniczą, krajobrazową i podróżniczą. Wygrać można wysokiej jakości sprzęt fotograficzny i turystyczny, możliwość pokazania swoich prac na wystawie międzynarodowej, publikacji fotografii w magazynach oraz możliwość wyjazdu na wycieczkę fotograficzną.

 

Monochrome Photography Awards

Konkurs ten dedykowany jest osobom, które zajmują się fotografią czarno-białą. Wygrać można 3000$ do podziału wśród zwycięzców, a także publikację prac w książce i na międzynarodowej wystawie. Jest to niezwykle cenne, gdyż to najbardziej prestiżowy konkurs poświęcony fotografii tego rodzaju. Wpisowe dla amatorów to zaledwie 20$, zaś dla profesjonalistów 25$. Co także istotne, zwycięskie fotografie często są publikowane przez inne magazyny fotograficzne i portal -e, dzięki czemu autor może cieszyć się niemałą popularnością i prestiżem wśród profesjonalistów.

 

iPhone Photography Awards

Jest to konkurs na który zgłosić można jedynie zdjęcia wykonane iPhonem lub iPadem. Nie trzeba więc profesjonalnego sprzętu! Do wygrania jest niezwykła nagroda – sztabka złota i platyny. Opłata wpisowa jest niska, wynosi zaledwie 5.50$ za zgłoszenie jednego zdjęcia, 12.50$ za zgłoszenie trzech zdjęć, 18.50$ za zgłoszenie pięciu, a jeśli chce się zgłosić aż dziesięć fotografii należy zapłacić 37.50$.

 

Niezależnie od tego, czy chce się zajmować fotografią zawodowo, czy jedynie traktuje się to jako hobby w wolnym czasie, warto spróbować swoich sił w prestiżowych konkursach. Poza materialnymi nagrodami takimi jak sprzęt fotograficzny, można zyskać także prestiż w świecie fotografii. Nagrodą jaką wygrywa się niezależnie od decyzji jury jest nowe doświadczenie i możliwość nauki warsztatu od najlepszych. Nie ma więc wątpliwości co do tego czy warto w tego typu konkursach brać udział.