Podobnie jak w każdej innej dziedzinie, również wokół fotografii narosło wiele mitów mających niewiele lub wręcz nic wspólnego z prawdą. Jakich? W poniższym artykule rozprawiamy się z niektórymi z nich.
Zasada trójpodziału zawsze i wszędzie
Czy reguła trójpodziału kompozycji obowiązuje zawsze i wszędzie? Zdecydowanie nie! Przypomnijmy: mówi ona o tym, żeby najważniejszych elementów fotografii nie umieszczać w jej centralnym punkcie, lecz bardziej po boku, mniej więcej w 1/3 zdjęcia, patrząc od lewej lub prawej strony. W praktyce jej złamanie jest jednak jak najbardziej dopuszczalne i bynajmniej nie wyklucza osiągnięcia zadowalających rezultatów.
O zasadzie trójpodziału powinni pamiętać przede wszystkim początkujący, ale nie po to, żeby cały czas się do niej stosować, lecz aby mieć świadomość, że można zrobić atrakcyjne zdjęcie, umieszczając jego najważniejszy punkt gdzieś indziej niż w środki kompozycji. Jednak również centralny punkt zdjęcia może być dobrą lokalizacją dla głównego obiektu, jeżeli proporcje, harmonia i symetria zostaną zachowane.
Zawodowcy fotografują wyłącznie w trybie ręcznym
Przyjęło się, że prawdziwi profesjonaliści wręcz brzydzą się trybem automatycznym i korzystają wyłącznie z ręcznych ustawień. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, ponieważ nawet najlepsi fotografowie rzadziej lub częściej posługują się różnego rodzaju automatycznymi rozwiązaniami oferowanymi przez współczesne aparaty. Tryb ręczny jest dobry po to, żeby poznać urządzenie – jeżeli natomiast chcesz je sprawdzić jeszcze przed zakupem, polecamy skorzystanie z usług, które świadczy wypożyczalnia sprzętu filmowego w Warszawie Panda Rent.
Aparaty analogowe są lepsze niż cyfrowe
Co znaczy „lepsze”? Na pewno są to dwa różne rodzaje aparatu fotograficznego, które mają zupełnie inną specyfikę i nie da się ich bezpośrednio porównać. Oba nadają się do czegoś innego i są odmienne pod względem obsługi, dlatego nie można stwierdzić, że którychś z nich jest gorszy czy lepszy.
Nie fotografuje się pod światło
„Nie fotografuj pod Słońce!” – prawdopodobnie niejednokrotnie taką poradę udało Ci się gdzieś przeczytać czy usłyszeć. Stosowanie się do niej jest jednak pozbawione sensu, ponieważ pod pewnymi warunkami również zdjęcia robione pod światło mogą być zachwycające i niemożliwe do osiągnięcia w innych warunkach. Przykładowo, umiejętne wkomponowanie promieni słonecznych w kadr może przynieść wyjątkowy efekt rozmycia obrazu, podczas gdy przesłonięcie Słońca jakimś obiektem pozwala podkreślić jego kształty. Zdjęcia pod światło mogą być zatem świetnym urozmaiceniem sesji i sposobem na uzyskanie rezultatów niemożliwych do osiągnięcia żadną inną metodą.
Tylko profesjonalnym sprzętem można osiągnąć dobre efekty
W ten sposób tłumaczą się amatorzy, którzy nawet posiadając wysokiej jakości aparat, nie byliby w stanie wykorzystać jego potencjału. Tymczasem profesjonaliści wiedzą, jak posługiwać się nawet aparatem w telefonie, żeby zrobić jedyne w swoim rodzaju, zapierające dech w piersiach zdjęcia. Dowodzi tego chociażby fakt, że niejedna fotografia nagradzana na międzynarodowych festiwalach została wykonana właśnie smartfonem. Nie zmienia to faktu, że inwestycja w dobry sprzęt to właściwa decyzja, o ile została podjęta świadomie. W prawidłowym wyborze może pomóc wypożyczenie interesującego Cię aparatu, które pozwala na jego przetestowanie przed kupnem. Szeroką ofertę urządzeń na wynajem można znaleźć pod adresem https://www.panda-rent.pl/aparaty-fotograficzne/.