Rodzaje kompozycji w fotografii.

Prawdopodobnie słyszałeś o zasadzie trójpodziału, w rzeczywistości wydaje się, że jest to jedyna zasada kompozycji. Jednak szczerze mówiąc, zasada trójpodziału jest dobrym narzędziem, gdy nie masz pewności, jak ułożyć scenę kompozycyjnie. Istnieje wiele innych technik, których można użyć do ulepszenia kompozycji. Techniki takie jak równowaga, linie wiodące, symetria, głębia ostrości itp. mogą mieć duży wpływ na Twój obraz. Jaka jest więc dobra kompozycja w fotografii?

Pod wieloma względami fotografia jest bardzo podobna do obrazu. Fotografowie wcześnie nauczyli się, że kompozycja jest kluczowym elementem angażowania ludzi w obraz. Kompozycja dosłownie oznacza złożenie, więc kiedy myślisz o skomponowaniu obrazu, musisz pomyśleć o elementach wizualnych, które połączysz w swoim obrazie.

Jako fotograf musisz zdecydować, kiedy użyć określonych technik, a kiedy ich nie używać. Większość technik kompozycyjnych to po prostu wytyczne lub ramy, jest bardzo mało sztywnych i szybkich reguł. To, co oferują, jest punktem wyjścia do złożenia obrazu. Być może patrzysz na scenę i nie wiesz, jak ją uchwycić. To dobry moment, aby wprowadzić niektóre techniki w życie i rozpocząć pracę nad sceną. Od dziesięcioleci są wypróbowywane i testowane przez artystów wizualnych (malarzy, fotografów i film owców) na całym świecie. Jedynym ograniczeniem jest nie dogmatyczne stosowanie ich. Kiedy już zrozumiesz, jak korzystać z reguł, będziesz wiedział, jak je łamać i łamać. W ten sposób przeniesiesz swoją kreatywność fotograficzną na nowy poziom, a Twoje obrazy staną się o wiele lepsze.

Jak zawsze, w przypadku wszystkiego, co fotograficzne, musisz eksperymentować i ćwiczyć. Poznaj swój sprzęt, eksperymentuj, kręcąc różne sceny w różnych warunkach oświetleniowych. Znajdź to, co działa dla Ciebie, i doskonal tę umiejętność. Sztuka kompozycji nie jest szczególnie techniczną sztuką, ale może mieć niesamowity wpływ na Twoje obrazy.

Wspaniałą rzeczą w kompozycji jest to, że nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Najważniejszymi elementami wyposażenia są aparat i statyw. Wiem, wiem, wszyscy wzdychamy, gdy słyszymy o statywie. Kiedy zobaczysz, o ile łatwiejsze staje się życie fotograficzne ze statywem, nie będziesz tak niechętny nosić go ze sobą. W dzisiejszych czasach istnieją również lepsze opcje dla statywów (pomyśl o Gorillapod i innych stylach podróżniczych). Pamiętaj jednak, że statyw to kluczowy element wyposażenia do udanej kompozycji. Statyw pomoże Ci skomponować zdjęcie i zachować tę kompozycję. O ile to możliwe, do ustawiania zdjęć używaj statywu, aby mieć pewność, że podczas fotografowania nie ma ruchu.

Przez większość czasu będziesz robić zdjęcia z ręki. To jest w porządku i możesz zastosować techniki kompozycyjne do ujęć z ręki. Czasami możesz potrzebować zrobić więcej niż jedno zdjęcie i dostosować kompozycję, aby ją poprawić lub zmienić.