Urban exploration – kilka porad

Dobry pomysł na zdjęcia lub film

Każdy fotograf niezależnie od doświadczenia, nieustannie poszukuje inspiracji do zdjęć. Dobre zdjęcie to takie, które przekazuje odpowiednie emocje, jest ciekawe i warte uwagi. Opuszczone miejsca to dobre lokalizacje do zrobienia dobrych zdjęć. Chociaż wielu fotografów ma za sobą już tego rodzaju sesje, wciąż można stworzyć wyjątkowe ujęcia takich miejsc.

Urban exploration

Fotografia określa sesje zdjęciowe opuszczonych miejsc jako urban exploration. Warto zrealizować takie zdjęcia, ponieważ mają niesamowity klimat. Fotograf nierzadko musi wejść na ogrodzony teren albo spędzić długie godziny na poszukiwaniu odpowiedniego obiektu.
Najpiękniejsze zdjęcia można zrobić w miejscach, w których niegdyś tętniło życie, które nagle z jakichś powodów zostało zatrzymane. W opuszczonych miejscach można odnieść wrażenie, iż czas nagle się zatrzymał. Jeśli dodamy do tego dobry aparat i umiejętności fotografa, otrzymujemy niesamowite ujęcia o niepowtarzalnym klimacie.
W tego typu miejscach często można zaobserwować malunki na ścianach, powybijane okna, zniszczone drzwi albo przedmioty, które w czasie swojej świetności służyły ludziom. Oglądając zdjęcia opuszczonych miejsc można odczuwać wiele emocji, zarówno negatywnych jak i pozytywnych. O to przecież głównie chodzi, prawda? Aby fotografie budziły określone, silne emocje u ich odbiorcy.

Jak zrobić dobre zdjęcia?

Odwiedzając opuszczone miejsca w celu zrobienia zdjęć, trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Takie obiekty mogą być bowiem mocno zniszczone, co oznacza także pewne niebezpieczeństwo. Trzeba dokładnie się rozejrzeć, aby uniknąć urazów. Czasami lepiej zrezygnować z fotografowania tego typu miejsc, niż zrobić sobie krzywdę.
Warto zostać uczestnikiem grupy pasjonatów zdjęć opuszczonych obiektów. Takie grupy działają głównie na portalach społecznościowych. Dzięki nim można znaleźć inspirację, nowe i ciekawe miejsca do fotografowania. Członkowie dzielą się także cennymi radami, które doceni każdy początkujący i zaawansowany pasjonat fotografii.
Jak zrobić dobre zdjęcia? – przede wszystkim należy przeprowadzić jak najdokładniejsze oględziny obiektu. To dzięki nim dowiesz się, które części budynku są najciekawsze. Być może na ścianach są jakieś ciekawe malowidła albo napisy, dzięki którym twoje zdjęcia nabiorą odpowiedniego przekazu.
Drugim ważnym aspektem jest pora dnia i oświetlenie. Zdjęcia należy robić wtedy, gdy można w pełni wykorzystać odpowiednie światło. Dzięki temu wykonane zdjęcia będą dobrej jakości.
Ostatni ważny aspekt to oczywiście pomysł. Tutaj wszystko zależy od wizji osoby fotografującej. Zależnie od tego jakie emocje chcesz przekazać, zdjęcia będą wyglądały inaczej.

Podsumowanie

Fotografia opuszczonych miejsc to niezwykłe przeżycie, dzięki któremu twoje portfolio zyska na wartości. Z pewnością dobrym pomysłem jest zrealizowanie takich zdjęć. Zawsze wpływają na człowieka i budzą określone emocje. Są dowodem na to, iż tak naprawdę nic nie jest na zawsze, że życie może zatrzymać się w najmniej oczekiwanym momencie. Takie fotografie to również duże pole do manewru. Można domyślać się, wyobrażać sobie co mieściło się w danym obiekcie w latach jego świetności. Również sam proces wykonywania ujęć jest niezwykle ciekawy dla fotografa. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo.