Jak wybrać lampy do studia fotograficznego?

W sztuce fotografii i wideo nie można obejść się bez światła studyjnego. Jest to przecież główne ogniwo w łańcuchu obrazów holistycznych. Dlatego też istnieją dwa rodzaje oświetlenia — światło dzienne i sztuczne.

Sztuczne światło jest postrzegane jako impulsowe i stałe. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czym jest światło stałe i jak wybrać odpowiednie lampy do studia fotograficznego?

Charakterystyka ogólna

Źródło jednostkowe nadaje się do zdjęć i filmów. Główną różnicą jest to, że zawsze się pali. Brak synchronizatorów zapewnia fotografowi i operatorowi większą mobilność.

Dzięki stałemu oświetleniu mistrz może natychmiast zobaczyć swoje dzieło na żywo. Dużym plusem jest przejrzystość wizualna. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, który dopiero uczy się zawodu i nie wie, jak prawidłowo ustawić aparat, stałe źródło jest doskonałym sposobem, aby w pełni docenić obraz.

Praca w studio

Stałe źródło światła dostępne jest w wersjach halogenowych, fluorescencyjnych i LED. Każdy z tych typów można bezproblemowo kupić w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy wyposażają swoje pracownie w profesjonalny sprzęt.

Czym jest stałe światło w studio? Nie bądźmy skromni, jest to niezbędna rzecz dla osób, które zajmują się różnymi rodzajami fotografowania, wynajmują studio i zawsze poszukują piękna. Często używa się go w odniesieniu do przedmiotów. Z kolei w fotografii artystycznej stałe oświetlenie stosuje się jako uzupełnienie, do rozłożenia akcentów, doświetlenia tła. Czasami może to być pomocne podczas fotografowania zwierząt lub dzieci, które boją się ostrych impulsów. Można go również użyć do podkreślenia krawędzi obiektu lub wnętrza. W takich przypadkach lampa błyskowa po prostu wszystko podświetla.

Obecnie źródło halogenowe nie traci swojej wiodącej pozycji. Kiedy więc pytasz “Jakie są najlepsze lampy do studia fotograficznego?” — jedną z odpowiedzi może być halogen. Jest wydajny, ma prawie 100% współczynnik oddawania barw i jest kompaktowy. Do wad należą wysokie zużycie energii elektrycznej i intensywne ogrzewanie.

W celu uzyskania odpowiedniego oświetlenia w studiu powszechnie stosuje się również lampy fluorescencyjne lub świetlówkowe. Przydaje się do oświetlania tła lub jako miękkie światło wypełniające. W przypadku tego rodzaju oświetlenia istnieją ograniczenia w zakresie akcesoriów do sterowania światłem, dlatego nie zawsze jest ono wygodne w użyciu, jeśli rosną wymagania dotyczące oświetlenia scenicznego w obszarach oświetleniowych.

Bardzo dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem do zdjęć i filmów są lampy LED. Nie wymagają dużej mocy i mogą być zasilane z baterii. Ich strumień świetlny jest porównywalny z lampami halogenowymi, ale mają mniejszą moc. Temperatura barwowa wynosi 5400-5600K, co odpowiada światłu dziennemu, a moc jest regulowana.

Oświetlenie wideo

Wybór najlepszego stałego oświetlenia do nagrywania filmów należy wyłącznie do Ciebie. Jednak aby uzyskać obraz wysokiej jakości, zwróć uwagę na lampy halogenowe lub LED. Mają one stabilną temperaturę barwową, a moc można regulować kilkoma ruchami na panelu. Obraz jest lepszej jakości i ma właściwy balans bieli.

Osobno należy zwrócić uwagę na oświetlenie LED. Z roku na rok staje się on coraz bardziej popularny. Nie jest to zaskakujące, ponieważ lampy LED charakteryzują się wysoką wydajnością świetlną i oszczędnością energii. Nie nagrzewają się i umożliwiają precyzyjne dostosowanie temperatury barwowej.

Obecnie w sprzedaży znajdują się wysokiej jakości modele oświetlenia stałego z bateriami. Jest to bardzo wygodne, ponieważ można robić zdjęcia, nie będąc przywiązanym do jednego miejsca. Niestety, nie są one tanie.

W rzeczywistości należy wybrać lampę w zależności od jej przeznaczenia. Należy dobrze zrozumieć, po co się je kupuje, ponieważ im droższe światło, tym większa perspektywa i więcej możliwości.