Jak robić ładne zdjęcia na Instagramie?

Zapewne słyszałeś, że Instagram to portal społecznościowy dla wizualistów, a to właśnie zdjęcia są tu najważniejsze. Nie bez wyjątków, ale to prawda. Co więc zrobić, jeśli chcesz podbić Instagram, ale nie jesteś fotografem? Jak robić fajne zdjęcia na Instagramie? Nie denerwuj się, uwierz w siebie i przeczytaj ten artykuł.

Korzyści z Instagrama dla osób niezajmujących się fotografią

Jeśli zachwyca Cię sztuka fotografowania, ale przeraża Cię liczba skomplikowanych słów, niuanse techniczne i długi czas obróbki, to właśnie nadeszła Twoja godzina — Instagram rozwiąże problemy i obudzi drzemiącą kreatywność. Przecież każdy może robić świetne zdjęcia na Instagramie i zamieszczać na swoim profilu normalne, wysokiej jakości treści.

Wystarczy telefon

Nie musisz kupować drogiego aparatu, aby robić fajne zdjęcia na swoje konto na Instagramie. Wystarczy smartfon z dobrym aparatem.

Jednolity format zdjęć

Domyślnie zdjęcia na Instagramie mają dwa rozmiary — kwadratowy i prostokątny. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się nad kadrowaniem, wagą czy rozmiarem. Sieć społecznościowa zadba o to za Ciebie. Zrób fajne zdjęcia i prześlij je na swoje konto, publikując post lub stories.

Nie trzeba korzystać z photoshopa

Przy użyciu zwykłego aparatu i zwykłej strony internetowej (lub portalu społecznościowego) przekształcenie zwykłego zdjęcia w ładny obrazek wymaga wysiłku. Trzeba przesłać zdjęcia do komputera, opanować program do edycji (Photoshop lub podobny), nauczyć się wielu skomplikowanych słów, takich jak “ekspozycja” czy “przycinanie”. Instagram jest łatwiejszy.

Sama aplikacja ma funkcję fotografowania. Jasność, kontrast, nasycenie i inne parametry można edytować w aplikacji, przesuwając palec wzdłuż skali. W serwisie Instagram jest wiele filtrów, które można nakładać na zdjęcia za pomocą dotyku — nawet dziecko potrafi to zrobić.

Teoria insta-zdjęć

Gdy zastanawiasz się, jak zrobić dobre zdjęcie na Instagramie telefonem, musisz przestrzegać kilku prostych zasad.

Światło dzienne

Światło z żyrandola i lampy sprawia, że zdjęcie wygląda na żółte i zniekształca kolory, więc jeśli jesteś początkującym fotografem, rób zdjęcia tylko w świetle dziennym — jest ono najkorzystniejsze. Sprawia, że zdjęcie wygląda “jak żywe” dzięki naturalnym kolorom i cieniom.

Nie musisz wychodzić na ulicę, aby robić zdjęcia na Instagramie w świetle dziennym — możesz je robić także w domu. Jeśli w domu jest ciemno, podejdź bliżej okna, zrób zdjęcie na parapecie lub przygotuj miejsce do fotografowania w pobliżu okna.

Utwórz kompozycję

Portal społecznościowy to nie sklep internetowy, a zdjęcia przedmiotów na wytrawionym białym tle, które świetnie wyglądałyby na wystawie sklepowej, zazwyczaj nie wzbudzają dużego zainteresowania na Instagramie. Uwielbiają tam zdjęcia ze szczegółami i fakturami, które są interesujące dla oka. Można użyć białego tła, ale narzuta na łóżko lub plecionka pozwala uzyskać bardziej interesujące ujęcie. Można też użyć specjalnej kotary. Tła mają różne tekstury i kolory: drewno, beton, cegła, więc możesz wybierać.

Samo tło z pewnością nie jest zbyt interesujące. Trzeba coś na nim umieścić, aby było interesujące. Mogą to być pocztówki, książki, czasopisma, ciastka, kwiaty, magnesy z podróży — wszystkie te rupiecie, które zbierają kurz na półkach i których szkoda wyrzucić.

Wytrzyj soczewkę

Może to oczywiste i niedorzeczne, ale to właśnie rozmazany obiektyw często uniemożliwia robienie poprawnych zdjęć na Instagramie.

Wytrzyj soczewkę. Zawsze wycieraj soczewkę.

Złap ostrość

W kadrze może znajdować się kilka obiektów. Najwyraźniejszy z nich musi być głównym. Aby “złapać ostrość”, wystarczy wskazać obiekt na wyświetlaczu obrazu.

Rób dużo zdjęć

Wcześniej, gdy wszyscy robili zdjęcia aparatem na kliszę, każde ujęcie było na wagę złota. Teraz, w erze cyfrowej, możemy naciskać migawkę, dopóki nie zabraknie nam miejsca w telefonie. To dobrze, bo nie zawsze można “zobaczyć kadry” za pierwszym razem.

Zrób kilka zdjęć jednocześnie. Zamieniaj się rzeczami, dodawaj nowe, usuwaj niepotrzebne rzeczy. Następnie wybieraj najlepsze z nich i publikuj post lub stories.