Jak dobrze zarabiać na robieniu zdjęć?

Pasja a jednocześnie praca

Praca, która jest jednocześnie pasją to zawód idealny. Fotografia to jeden z zawodów, które poza sposobem na zarobek, są również często hobby. Jak jednak sprawić, aby zyski były jak najbardziej satysfakcjonujące? – warto oczywiście postawić na dwa ważne aspekty, jakimi są marketing i reklama. Dzięki temu potencjalni klienci dowiedzą się o twoich usługach i chętnie z nich korzystają.

Co i w jaki sposób proponować klientom?

Osoba zajmująca się fotografią nie może liczyć na to, iż klienci sami do niej przyjdą. Niestety konkurencja jest duża. W każdym mniejszym mieście są jacyś fotografowie, a każdy z nich ma coś ciekawego do zaoferowania. Aby klienci byli zainteresowani twoimi usługami, warto wykonać kilka kroków:
1. Reklama – warto w tej kwestii posiadać swoją stronę, którą wypromujesz w kilku ważnych miejscach, czyli wszędzie tam, gdzie są twoi potencjalni klienci: sklepy z sukniami ślubnymi, kościoły, tematyczne strony na Facebooku i inne tego typu miejsca. Warto również wykonać specjalne wizytówki, dzięki którym klienci zainteresują się skorzystaniem z twoich usług.
2. Zainteresuj klienta – jeśli zaproponujesz coś w zamian za skorzystanie z twoich usług, prawdopodobnie więcej osób skusi się na współpracę. Dobrym sposobem są oczywiście promocje.
3. Twoja strona internetowa – musi być prowadzona na bieżąco, warto podać cennik, przykłady swoich prac. Strona powinna być w pełni czytelna i intuicyjna w obsłudze. Nie może na niej zabraknąć informacji o możliwych formach kontaktu. To wszystko sprawi, iż odwiedzający będą mieli poczucie, iż jesteś osobą profesjonalną. A to właśnie z profesjonalistami warto współpracować.
4. Niech klient czuje, że jest ważny – jeśli chcesz aby działalność przynosiła zyski, musisz dać odczuć klientowi to, iż zależy ci na spełnieniu jego oczekiwań. Wiąże się z tym oczywiście konieczność regularnego sprawdzania źródeł, przez które można się z tobą skontaktować. Staraj się zrozumieć to czego oczekuje klient, zaproponuje ciekawe i satysfakcjonujące rozwiązanie.
5. Zachowuj się profesjonalnie – nie spóźniaj się, nie ignoruj klienta, nie zmieniaj warunków współpracy podczas jej trwania. Takie zachowanie z pewnością sprawi, iż twoje usługi zostaną przedstawione w negatywny sposób, a to skuteczny sposób na to, aby stracić klientów.
6. Sugeruj – aby cię polecali, oczywiście. Możesz na przykład zaproponować klientowi, iż jeśli zgłosi się do ciebie jego znajomy albo ktoś z rodziny, i zechce skorzystać z twoich usług – dostanie specjalny rabat. Wszystko jednak w granicach rozsądku, musi ci się to przecież opłacać.

Podsumowanie

Fotografia to piękna pasja, która jako jedna z nielicznych, może stać się także opłacalnym i ciekawym zawodem. Aby jednak tak się stało, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą zdobyć klientów. Wszystkie zostały opisane we wcześniejszym fragmencie artykułu. Jeśli się do nich zastosujesz, na pewno odniesiesz sukces.