Działalność gospodarcza – jak się do tego zabrać?

Własna działalność

Własna firma to wiele wyzwań i trudności, ale również radości i zysków. Czy warto ją założyć? Fotografia to ciekawa pasja, która dla niektórych może być także doskonałym źródłem zarobków. Jeśli zajmujesz się fotografią i wychodzi ci to naprawdę dobrze, z pewnością warto pomyśleć nad założeniem własnej firmy.

Kilka ważnych kroków

Założenie własnej firmy wiąże się z kilkoma krokami, które należy wykonać:
1. Wybór formy prawnej – warto się nad nią zastanowić. Twój wybór wpłynie na formę opodatkowania, księgowość i inne prawa, a także obowiązki właściciela.
2. Forma opodatkowania, możesz wybrać:
– podatek na zasadach ogólnych,
– podatek liniowy,
– karta podatkowa,
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
3. Kody PKD – określają one profil działalności. Wykorzystywane są głównie do celów statystycznych, ich wpisanie jest jednak obowiązkowe.
4. Księgowość – w tej kwestii musisz przede wszystkim zdecydować, czy chcesz prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, czy może wolisz prowadzić księgę podatkową. Prowadzenie spraw księgowych możesz powierzyć profesjonalistom, albo zająć się nimi samodzielnie. Jeśli wybierasz drugi sposób, na twoją uwagę zasługują programy takie jak:
– FakturaXL,
– iFirma,
– inFakt.
5. Rejestracja – czyli wpis działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG, albo do KRS czyli Krajowego Rejestru Sądowego.
– rejestracja w CEIDG dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej i wspólników spółki cywilnej. Formularz można złożyć online, osobiście w urzędzie albo listownie.
– rejestracja w KRS obowiązuje spółki handlowe. W tym przypadku przy składaniu wniosku należy zapłacić, i złożyć osobiście albo online.
6. Konto bankowe – każda firma powinna je posiadać. Dzięki temu łatwiej skutecznie kontrolować finanse firmy. Aby założyć takie konto firmowe, banki najczęściej proszą o okazanie zaświadczenia o wpisie do CEIDG, pieczątki firmowej i dowodu osobistego właściciela działalności. Najlepsze ofert kont firmowych posiadają, między innymi:
– Bank Pekao,
– Alior Bank,
– Millennium Bank,
– ING Bank Śląski.
Tak naprawdę w większości banków można założyć konto firmowe. Wystarczy zapoznać się z ofertami i wybrać taką, która okaże się najkorzystniejsza.

Podsumowanie

Profesjonalny fotograf powinien prowadzić działalność gospodarczą. Dla wielu klientów to jeden z ważnych wyznaczników profesjonalizmu. Dzięki temu zyskasz więcej zainteresowanych twoją pracą, zarobki także powinny okazać się większe. Własna działalność gospodarcza to również opłaty i więcej obowiązków, jednak płynie z niej zdecydowanie więcej korzyści, dlatego warto rozważyć taki pomysł. Własna firma to także większe poczucie bezpieczeństwa. To przecież odprowadzanie stosownych składek, dzięki którym kwota twojej emerytury wzrośnie. Proces zakładania działalności gospodarczej nie jest skomplikowany. Tak naprawdę wystarczy jedynie 6 kroków, a marzenia o własnej działalności gospodarczej staną się rzeczywistością.