Fotografia noworodkowa — poradnik

Czego oczekuje większość rodziców fotografujących swoje dzieci? Aby zdjęcia przedstawiały dziecko tak, jak wygląda ono w momencie, w którym zdjęcie zostało zrobione. Przecież za 5 lat, kilka miesięcy, a nawet tygodni dziecko będzie wyglądało inaczej. Jest to naturalna cecha noworodka.

Stwórz właściwe otoczenie

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli w sesji zdjęciowej bierze udział dziecko, które ma mniej niż dwa tygodnie. W tym wieku dzieci są brzuchate i mogą łatwo ułożyć się w pozycji płodowej. Zdjęcie powinno być wykonane rano (o tej porze dnia dzieci są bardziej kontaktowe i mniej marudne), zaraz po karmieniu (dziecko będzie bardziej cierpliwe) i w bardzo ciepłym pomieszczeniu (dziecko jest zwykle rozebrane, więc powinno mu być bardzo ciepło i wygodnie).

Przygotuj zawczasu wszystko, co będzie Ci potrzebne do przyszłej sesji zdjęciowej, pomyśl o szczegółach: różne koce na tło, pieluszki na wypadek, gdyby ktoś na Ciebie nasikał, ubrania, których planujesz użyć, oraz kopię zapasową wszystkich możliwych rzeczy.

Ważne jest, aby stworzyć dobre światło. Jeśli fotografujesz z lampą błyskową, upewnij się, że masz na niej softbox. Poprawi to oświetlenie i nie będzie przeszkadzać dziecku. Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj o zasadzie numer jeden w fotografii, rodzicielstwie i ogólnie w życiu — nigdy nie budź śpiącego dziecka!

Przygotuj się na szybką pracę, ponieważ dzieci, a zwłaszcza noworodki, to bomby zegarowe. Tu promieniują ciepłem i słońcem, uosabiając wszelkie dobro świata, by za chwilę stać się nieznośnie wrzeszczącymi i niezrozumiale wymagającymi istotami.

Zdefiniuj cel

Fotografia noworodkowa to jeden z niewielu przypadków, kiedy ważne jest, aby zapytać klienta, co zamierza zrobić z efektem końcowym. Najczęściej tego rodzaju sesja zdjęciowa jest wykonywana w celu stworzenia “albumu dziecka”, w którym gromadzi się zdjęcia dokumentujące ten czas. Jeśli jednak klient planuje, że zdjęcie będzie stanowiło wielkie płótno nad kominkiem, musisz o tym wiedzieć wcześniej.  Prawdopodobnie konieczne będzie uwzględnienie przestrzeni negatywowej, aby wcześniej dodać tekst, dlatego należy to uwzględnić przy wykonywaniu zdjęć.

Inną kwestią do rozważenia jest stosunek zdjęć jednego dziecka do ich wspólnych zdjęć z rodzicami lub rodzeństwem; nie ma tu dobrej lub złej odpowiedzi, ale bardzo ważne jest zrozumienie, czego ostatecznie oczekuje klient.

Fotografowanie noworodków wymaga poświęcenia większej uwagi na planowanie niż fotografowanie dorosłych dzieci. I nigdy nie wiadomo, kiedy dziecko zdecyduje, że bycie fotografowanym nie jest tym, na co ma ochotę w tej chwili lub w ogóle dzisiaj, i da o tym znać dość głośno.

Dziecko jest wszechświatem

Zrób zwyczaj zabierania ze sobą na zdjęcia noworodków dużego kawałka czarnego materiału. Może być zawieszony na ścianach lub używany na podłodze i łóżkach jako tło. Ta wskazówka ułatwia fotografowanie i pozwala całkowicie skupić się na dziecku. Wielu fotografów tworzy własną wersję czarnego tła, ale w zasadzie nie trzeba mieć w tym względzie szczególnej wyobraźni. W razie potrzeby do zawieszenia lub zabezpieczenia tkaniny można użyć zwykłych guzików, lub taśmy studyjnej.

Jeśli czarne tło nie jest w Twoim stylu, znajdź coś, co usunie niepotrzebne elementy z kadru, tak aby noworodek znalazł się w centrum uwagi obiektywu.

Wszystko tkwi w szczegółach

I dlaczego miałoby być inaczej? Różne szczegóły dotyczące dzieci są niesamowite. Wszyscy widzieliśmy te nudne zdjęcia niemowląt: obrączki na palcach, zbliżenia pępka i pępowiny, główki niemowląt w dużych dłoniach dorosłych. Wielu fotografów prawdopodobnie wykonało każde z tych zdjęć co najmniej kilka razy w życiu.

Należy pamiętać, że ujęcia z bardzo prostymi zbliżeniami, które podkreślają, jak małe są noworodki w porównaniu z otaczającym je światem, przetrwają próbę czasu — małe rączki trzymające palec rodzica, nowiutkie nóżki, które jeszcze się nie zużyły, ziewające dziecko i inne urocze dziecięce wyrazy twarzy.