Jak znaleźć dobrego lutnika?

Dobry lutnik to taki, który posiada stosowne umiejętności pozwalające mu na naprawę i konserwację instrumentów na najwyższym poziomie. To ktoś, kto oprócz fachowości, odznacza się cierpliwością, dokładnością i zegarmistrzowską precyzją. Wreszcie – to ktoś, kto kocha muzykę, szanuje powierzony mu sprzęt i budzi zaufanie klientów.

Od lutnika oczekuje się, by wszelkie naprawy, prace konserwacyjne itp. wykonywał na czas, by używał najwyższej jakości części zamiennych oraz posługiwał się najnowocześniejszą technologią. Dobrze by było, gdyby świadczył swoje usługi także osobom spoza regionu, w którym prowadzi działalność. Sporo tych wymagań. Jak znaleźć kogoś, kto im sprosta?

Czym kierować się przy wyborze lutnika?

Jest kilka sposobów na to, by znaleźć dobrego lutnika. Można zaufać opiniom zadowolonych klientów, którzy swoje oceny zostawiają w sieci: w mediach społecznościowych, na specjalnych forach itp. Można poprosić znajomych o rekomendacje. Kolejna metoda to śledzenie stron internetowych pracowni lutniczych.

Przegląd strony internetowej pracowni lutniczej pozwala na ocenę, jaki zakres usług świadczy dany zakład, jakimi technologiami dysponuje i jak skomplikowanych realizacji się podejmuje. Warto zwrócić uwagę, czy dana pracownia stawia na innowacje i czy np. świadczy usługi ekspresowe, jak robi to lutnik Warszawa.

Cenne wskazówki dla początkujących

Oceny profesjonalizmu lutnika często można dokonać już na podstawie tego, co zamieszcza w sieci. Mogą to być filmiki pokazujące jakiś wycinek jego pracy bądź zdjęcia z dokonanych napraw i renowacji. Dobry lutnik podczas pierwszego spotkania określi, jakie – jego zdaniem – czynności należy wykonać na danym instrumencie.

Po uzyskaniu aprobaty zainteresowanego, przystąpi do działania. Lutnika najlepiej jest ocenić na podstawie efektów jego pracy. Dobrze wykonane realizacje przekładają się na jakość gry na instrumencie i jego ocenę wizualną. Jeśli szukacie kogoś, kto łączy dawny, lutniczy kunszt z nowoczesnymi technikami, zajrzyjcie do Luthier.